אבחון סחרחורת וטיפול בסחרחורת קשה

מהי סחרחורת

סחרחורת היא אינה מחלה כי אם סימפטום שמתבטא בהרגשת תזוזה או תנועה. מקובל לחלק את סוגי הסחרחורת לשתי קבוצות עיקריות: (1) סחרחורת מערכת שווי המשקלדיזינס (בלעז: Dizziness) שבה ישנה הרגשה של טישטוש, ריחוף ואי יציבות כאשר החולה אינו מסוגל לספר מהו כיוון הסיבוב. (2) סחרחורת ורטיגו (בלעז: Vertigo) שבה קיימת אצל הסובל אשליה של תנועה והוא מרגיש שהעולם מסתובב סביבו.

כיצד להתמודד עם סחרחורת?

בקישור יש מדריך מפורט ובו הצעדים הרפואיים שיש לעשות – מדריך לסחרחורת

איך מרגיש אדם הסובל מסחרחורת

סימפטומים אצל אדם הסובל מסחרחורת יכולים להיות רבים ומגוונים. הסובל יכול לחוש חוסר יציבות כללית, הרגשה שהעולם מסתובב סביבו (סחרחורת מסוג ורטיגו), תחושה שהוא עצמו מסתובב, הרגשה של הסובל של הולך על ענן, שרהיטים בבית עקומים ו/או הקירות עומדים ליפול עליו, תחושה של נפילה, הרגשה שהוא נדחף לצד תוך עדי הליכה ותופעות רבות נוספות שלעיתים קרובות האדם הסובל אינו מסוגל לתאר.

גורמים ידועים לסחרחורת

סחרחורת היא כאמור סימפטום. הסחרחורת נגרמת עקב פגיעה במערכת האחראית על שיווי המשקל (המערכת הוסטיבולרית). המוח, שעומד במרכז המערכת הוסטיבולרית, מקבל נתונים מחיישנים שונים לצורך ייצוב הגוף. פגיעה בחיישנים הללו עלולה לגרום לתחושת סחרחורת.

דוגמאות נפוצות הן: פגיעה צווארית בתאונת דרכים שבמהלכה מתנתקים הקריסטלים, יוצרים שינוי בלחץ הנוזל וגורמים לורטיגו, הפרעה קרדיו-ווסקולרית (לב וכלי דם), פגיעה באוזן הפנימית (לוגוטיבולרית), אירוע מוחי, בעיה אורתופדית, אפילפסיה, הפרעה הורמונלית, סוכרת לא מאוזנת, הפרעת ראייה, תרופות שונות, שינוי במאזן המלחים ולחץ נפשי.

סחרחורת שלא קשורה לרפואת האף אוזן וגרון

יש לציין כי סחרחורת יכולה להיות קשורה למערכות רבות בגוף ולפיכך האבחנה עלולה להיות מורכבת ומסובכת. במידה והבדיקות המקובלות אצל המומחה לנוירולוגיה או לאף אוזן וגרון תקינות, חשוב לאתר גורמים שאינם קשורים לאוזן הפנימיות ועלולים לגרום לסחרחורת.

הטיפול במרפאה זו מתמקד בסובלים מסחרחורת שתוצאות הבדיקות שעברו אצל הנוירולוג או המומחה לאף אוזן וגרון הן בטווח הנורמה.

histamine h2 טיפולים לסחרחורת

טיפולים בתחום רפואת אף אוזן גרון

אופן הטיפול קשור לממצא או לממצאים הרפואיים ולתאוריה עליה מתבסס הרופא. כאשר מקור הסחרחורת קשור לליקוי בסנכרון בין אברי שיווי המשקל, ניתן לטפל להשתמש בפיזיותרפיה שנועדה לגרות את המוח ללמידה ותיקון. במידה וההשערה היא שהסחרחורת קשורה לחלקיקים (קריסטלים) שהשתחררו, ניתן יהיה לבצע תמרון פיזיותרפי יעיל. עם זאת יש לדעת שמדובר בתיאוריה ולרוב לא ניתן להוכיח בעיה עם הקריסטלים. טיפולים נוספים כוללים תרופות החוסמות H2, טיפול תזונתי וטיפול פסיכולוגי שמטרתו להתגבר על חרדה שקשורה להופעת הסחרחורת.

טיפול רפואי באמצעות איזון מטאבולי

הטיפול לסחרחורת הניתן במרפאה זו פותח עבור חולים שעברו בדיקות אצל מומחה לאף אוזן וגרון והתוצאות היו בטווח התקין.

בקישור הבא ניתן לקרוא על הטיפול – שאלות נפוצות.

מערכת שיווי המשקל

מערכת שווי המשקל (הווסטיבולרית) כוללת שלוש תעלות חצי עגולות שמחוברות לשני מבנים: שקיק ונאדון.
שלוש התעלות, הנאדון והשקיק מלאים בנוזל. השקיק והנאדון מכילים שערות דקות שעליהן חלקיקים קטנים הקרויים קריסטלים. שלוש התעלות החצי עגולות ממוקמות ב-3 מישורים שונים והן מודדות את התנועות באותם מישורים. מערכת שיווי המשקל מעבירה את הנתונים אודות מיקום ותנועת הגוף אל המוח. במידה ומתרחשת פגיעה במערכת שיווי המשקל, עלולות להיווצר הפרעות הנובעות מרגישות או תת רגישות לתנועה. הסימפטומים האופייניים לכך הם דיזינס או ורטיגו.

סטטיסטיקה

סחרחורת נחשבת לתלונה נפוצה בקרב האוכלוסיה. אחוז הנשים שמדווחות על סחרחורת כפול משיעור הגברים ובין 40%-60% מהאנשים עד גיל 60 הגיעו לרופא עם תלונה על סחרחורת מסוג ורטיגו או דיזינס. באוכלוסיה מעל גיל 60, שיעור הסובלים מתקרב ל-70%.