התקף סחרחורת פתאומית

 גורמים שכיחים

ייתכנו מספר גורמים להתקף סחרחורת פתאומית, בכלל זה זיהום או מחלה, שימוש בתרופות מסוימות, וחוסר בכמות נאותה של נוזלים. תשישות עקב חום, אשר נגרמת כתוצאה מחשיפה לטמפרטורות קיצוניות בזמן שהייה תחת שמש ישירה, יכולי גם היא לגרום להתקף סחרחורת פתאומית.

סוג של סחרחורת המכונה ורטיגו, עלולה לגרום לאדם להרגיש כאילו העולם שמסביבו מסתובב. מצב זה זה יכול להימשך כמה שניות או כמה דקות.

התקפי סחרחורת פתאומית הקשורים לאוזן הפנימית

חוסר איזון הקשור לאוזן הפנימית או זיהום של האוזן התיכונה עלולים לעתים קרובות לגרום להתקפי סחרחורת. מצב המכונה "אוזן טרופית" או "אוזן של שחיינים" יכול לייצר את אותם הסימפטומים. האוזן הפנימיתמדובר בדרך כלל במצב כואב המתבטא בלחץ בתוך תעלת האוזן. זה מתרחש לעתים קרובות כאשר חיידקים נכנסים לאוזניים של אנשים ששוחים לעיתים קרובות ומכאן השם.

אנשים שסובלים מסוג זה של זיהום עלול להיות מועדים להתקפי סחרחורת פתאומית, במיוחד בזמן עמידה. אנטיביוטיקה בדרך כלל יכולה לנקות את הזיהום כאשר היא נלקחת בשלב מוקדם.

חוסר חמצן במוח (התייבשות)

מקרים מסוימים של סחרחורת פתאומית מלווים בתחושה של עילפון. זה יכול לגרם בשל חוסר חמצן במוח. ייתכן לכך מספר סיבות, אולם הגורם העיקרי הוא התייבשות. אדם חולה עלול להיות מיובש כאשר הוא סובל מהקאה מרובה, הזעה, ושלשולים. ברגע שאספקת הנוזלים מתחדשת, הגוף בדרך כלל מתאושש והתקפי הסחרחורות אמורות להיעלם.

גורמים נוספים להתקף סחרחורת

סימן אזהרה להתקף לב

סחרחורת פתאומית עלולה להיות סימן אזהרה של התקף לב הממשמש ובא. כמובן שזה לא תמיד המקרה, אולם כאשר הסחרחורת מופיעה בשילוב עם סימפטומים נוספים, יש לבדוק האם יש קשר. כאשר מופיעים סימפטומים כגון קוצר נשימה ולחץ בחזה, יש להגיע לטיפול רפואי מיידי.

רגישות למזון, תרופות ואלכוהול

יש אנשים עם רגישות למזון או תרופות מסוימות שעלולים לסבול מסחרחורות לאחר שחומרים אלה נכנסים לזרם הדם. תגובות אלרגיות לתרופות מרשם רבות עלולות לגרום להתקף סחרחורת פתאומית, לעיתים יחד עם סימפטומים אחרים, שעלולים להיות חמורים יותר. צריכה מוגזמת של אלכוהול עלולה גם היא להיות גורם לסחרחורת. זה גם עלול להתרחש כאשר צריכת האלכוהול נעשית בשילוב עם תרופות מסוימות.

גורם פיזי או רגשי

חלק מהאנשים מפתחים סחרחורות, כתגובה ללחץ פיזי או רגשי קיצוני. פחד וחרדה, כמו גם התקפי פאניקה, יכולים גם הם לגרום סחרחורת פתאומית. ניתן לטפל בסימפטומים אלה של סחרחורת פתאומית באמצעות תראפיה לניהול הלחץ והחרדה.

רעב או צום ממושך (ירידת סוכר)

רעב או צום לזמן ממושך יכול גם הוא לגרום להתקפי סחרחורת. הסיבה לכך היא ירידה ברמות הסוכר בדם, מה שיכול לגרום לאדם להרגשת חוסר יציבות, חולשה וסחרחורת. אכילת חטיפים תזונתיים בין ארוחות מאוזנות וסדירות, היא דרך טובה כדי לנטרל את הופעת הסחרחורת.

סחרחורת קשה ו/או ממושכת שלא נמצא לה הסבר

הגורמים להתקפי סחרחורת הם רבים ומגוונים ויכולים מורכבים וקשורים למערכות רבות בגופנו. כאשר בדיקות רגילות אצל מומחה לנוירולוגיה או אף אוזן גרון הן בטווח הנורמה, על החולה לחפש אחר גורמים נוספים שאינם קשורים לאוזן הפנימית. מרפאה זו מיועדת לחולים אלה.

ליחצו לקריאה אודות הטיפול במרפאה: שאלות ותשובות