רגישות לרעש וצלילים שונים של טינטון

רגישות יתר לרעש

טינטון משפיע על אנשים שונים באופן שונה. על חלקם הגדול ההשפעה תהיה מתונה ואצל מעטים ההשפעה עלולה להיות חמורה וממושכת. אצל חלק מהאנשים שסובלים מטינטון קיימת רגישות רבה יותר לצלילים יומיומיים. לדוגמא, אדם עם טינטון עלול למצוא את הצלילים מהרדיו או טלוויזיה גבוהים באופן מכאיב לאוזניים גם כשהם בווליום שהוא בתחום הנורמלי עבור רוב האנשים.

תופעה זו של רגישות יתר לרעש נקראת היפראקוזיס.

טינטון ורעש סביבתי

הטינטון שלך עלול להיות בולט יותר בזמנים מסוימים או במצבים מסוימים. לדוגמא, טינטון קל הוא בדרך כלל מורגש יותר בסביבה שקטה כיוון שסביבה רועשת יכולה להסוות או למסך את הצלילים של הטינטון.

טינטון ויציבה

טינטון גם לעיתים קשור ליציבה. אתם עלולים לשמוע צלילים בזמן שכיבה או ישיבה, או כאשר את/ה מסובב/ת את הראש. ביצוע תנועות מסוג זה, גורם לשינוי בלחץ העצבי, השרירים או כלי דם שלך ועלול לגרום לרעשים הקשורים לטינטון.

צלילים שונים אצל אנשים שונים

טינטון נתפס לרוב כקול גבוה ודק, כגון שריקה או נשיפה. עם זאת, עבור אנשים מסוימים, טינטון יכול להיות רעש בתדירות נמוכה, כמו המהום, מילמול, קול המולה או זמזום עמוק. יש גם אנשים שעשויים לחוות הזיות מוסיקליות, שבמהלכן הם שומעים שוב ושוב מנגינות או שירים.

סוגים אלה של טינטון, שהינם פחות נפוצים, מתוארים בפירוט רב יותר בהמשך.

סוגים פחות נפוצים של טינטון

רעש בתדר נמוך

אנשים ששומעים את רעש בתדר נמוך ובאופן קבוע, חושבים לעתים קרובות חושבים שהרעש מגיע ממקור חיצוני ולא מהטינטון. מקורות של רעש בתדר נמוך ממקור חיצוני כוללים:
1. רעש הקשור לתנועה בכביש ובאוויר
2. צינורות גז תת קרקעיים
3. מכשירי חשמל לבית , כגון מאווררים או מקררים
4. יחידות מיזוג אוויר

כיצד להבחין בין רעש מהסביבה לרעש שקשור לטינטון?

רוח, ים ורעם הם מקורות טבעיים שמייצרים רעש בתדר נמוך. האפשרות הטובה ביותר היא לשאול אנשים אחרים אם הם גם יכולים לשמוע את הצליל. אפשרות נוספת היא לשאול את עצמך: האם את/ה שומע/ת את הרעש רק כשאתם במקום ספציפי? אם כן, ייתכן שהוא מגיע ממקור חיצוני. אולם אם אתם יכולים לשמוע את הרעש כל הזמן - זה עלול להצביע על כך שמדובר בטינטון.

נקודה נוספת שיש לקחת בחשבון היא שמתח או מחלה, שהופיעה לאחרונה, עשויים להיות קשורים לסימפטומים שלך.

הזיות מוסיקליות

הזיות מוסיקליות שכיחות יותר אצל אנשים עם טינטון ממושך וירידה בשמיעה. עם זאת, הן לפעמים נחוות גם אצל אנשים עם שמיעה נורמלית ואצל אנשים עם רגישות מוגברת לרעש (היפראקוזיס). בדומה לסוגים אחרים של טינטון, ההזיות המוסיקליות מופיעות לפעמים ללא כל סיבה ידועה. עם זאת, מתח נפשי עלול לעורר זאת.

טיניטוס פולסטיליטינטון פולסטילי (פועם)

טינטון פולסטילי הנקרא גם טינטון אובייקטיבי, הוא כאשר יש קשר בין הטינטון לקצב הדופק שלך. מצב זה בדרך כלל נגרם גם על ידי:
1. שינויים בזרימת דם בכלי הדם קרובים לאוזן.
2. מודעות מוגברת לזרימת הדם ליד האוזניים.

זרימת הדם דרך עורק, עלולה לפעמים להיות מוגבלת בשל הצטברות של משקעי שומן (פלאק) על הדופן הפנימית של העורק. תופעה זו ידועה בשם "טרשת העורקים" אשר גורמת להיצרות. העורק הצר מונע מהדם לזרום בצורה חלקה, והזרימה הופכת ל"רועשת" .

אם את/ה כבד/ת שמיעה או סובל/ת במצב שפוגע בשמיעה, כגון עור תוף מנוקב, המודעות שלך לצלילים שבאים מתוך גופך, כמו זרימת הדם, עשויים להיות מוגברים . הסיבה לכך הוא ששמיעתך הופכת לרגישה יותר והרעשים הפנימיים (בתוך הגוף) אינם "נבלעים" בתוך הרעשים החיצוניים (מחוץ לגוף).