טינטון ואפשרויות הטיפול בטינטון

מהו טינטון?

המונח טינטון מתאר צליל שמקורו בגוף האדם ולא בסביבתו החיצונית. טינטון מתואר לעיתים קרובות כ"צלצולים באוזניים" או "צפצופים באוזניים", אך למעשה אוזן בריאה אצל אדם הסובל מטינטוןמדובר במגוון רחב של צלילים. כגון: זימזום, שריקה, נשיפה, קול שכשוך של מפל מים, מתח חשמלי גבוה, קריאות חיזור של צרצרים או מים שרתחו בקומקום.

ישנם מקרים בהם הצלילים הנשמעים קשורים לפעימות הלב. מצב זה נקרא טינטון פועם או טינטון אובייקטיבי, וניתן לקרוא על כך בהמשך הדף.

מדריך מעשי לסובל/ת מטינטון

לקריאת המדריך המעשי ובו עצות להתמודדות נכונה עם טינטון שלב אחר שלב - לחצו כאן.

מי עלול להיפגע מטינטון?

טינטון הוא סימפטום שנפוץ יותר בקרב אנשים שגילם מעל 65. עם זאת, טינטון עלול לפגוע באנשים בכל טווח הגילאים כולל בילדים. ההערכה היא ש-10% מהאוכלוסיה סובלים מטינטון מתון (בישראל מדובר על קרוב ל-800 אלף איש), מתוכם כ- 80 אלף איש סובלים מטנטון בדרגת חומרה המשפיעה על איכות החיים.

טינטון פולסטילי (הולם או פועם)

טינטון פולסטילי הוא רעש קצבי שלרוב מותאם לקצב פעימות הלב. אצל רוב הסובלים ניתן לבדוק זאת בקלות על ידי מדידה של הדופק תוך כדי האזנה לצליל הטינטון. ישנם כמה סוגי טינטון שבהם ישנו קול קצבי שאינו סינכרוני עם הדופק: נושא זה נדון בהרחבה בדף - טינטון פולסטילי

בבדיקה רפואית לא פשוט למצוא גורם יחיד להופעת הטינטון. עם זאת, כאשר מדובר בטינטון פולסטילי, הסיכויים למצוא גורם ספציפי גדולים יותר מאשר בטינטון שאינו פולסטילי.

טינטון אובייקטיבי - פועםטינטון סובייקטיבי

הצורה הנפוצה ביותר

טינטון סובייקטיבי הוא הצורה הנפוצה ביותר. הרעשים נגרמים בשל ליקוי בתפקוד האוזן הפנימית או עצב השמיעה. מאחר שאין כאן מעורבות של גלי קול, רק האדם שנפגע מסוגל לשמוע את הרעש. נכון להיום, אין כל דרך לוודא או לאמת טינטון סובייקטיבי באמצעות בדיקה וניתן להתייחס רק למה שמדווח הסובל.

גורמים לטינטון סובייקטיבי (רשימה חלקית):
1. אובדן שמיעה (למשל אובדן שמיעה אקוטי, מחלת מנייר).
2. נזק כתוצאה מחשיפה לרעש (למשל הלם אקוסטי, מוסיקה חזקה, מכונות רועשות)
3. תרופות מסויימות (ישנם למעלה מ-250 תרופות שטינטון מצויין בהן כתופעת לוואי אפשרית).
4. בעיות אחרות הקשורות לבריאות (למשל לחץ דם גבוה או נמוך, דלקות או גידולים והפרעות מטאבוליות).

גורם יחיד או שילוב של גורמים?

כאשר ניתן למצוא גורם לטינטון, מדובר על טינטון סימפטומטי. במידה ולא (כפי שקורה לעתים קרובות), מדובר על טינטון אידיופטי. חשוב לציין כי ברוב המקרים יש קושי לקבוע שגורם ספציפי קשור להופעת טינטון. לדוגמה: חטיבת חיילים נחשפת לרעש ירי ללא אמצעי מיגון לאוזניים. רוב החיילים ידווחו על טינטון שהופיע לזמן קצר בלבד. חיילים מעטים ידווחו על טינטון שנמשך שעות בודדות, ורק חייל בודד יפתח טינטון כרוני.

מסקנה: העובדה שרוב החיילים החלימו, מעידה על כך שרעש הירי הוא לא הגורם היחיד לטינטון.

טינטון שנגרם מחסימה של שעווה באוזןכיצד ניתן לטפל בטינטון?

אפשר לחלק את שיטות הטיפול הידועות ל-3 קבוצות עיקריות:

טיפולים להקלה

טיפולים אלה נועדו להקל את סבל החולה וכוללים: נוגדי דיכאון וחרדה, טיפול בליקויי שמיעה (מכשירי שמיעה), טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT), מכשירי TRT (פותח ע"י קלינאי התקשורת-פרופ' פאוול ג'אסטרבוף), היפנוזה, מכשירי מיסוך שמחוללים רעשי רקע ותרופות שמרחיבות כלי דם.

טיפולים מרפאים

מדובר בטיפולים שנועדו לרפא או להעלים את הטינטון והם כוללים: הסרת גידול (במידה וזה הגורם לטינטון), הסרת שעווה באוזן (ראה איור), טיפול בזרימת דם לא תקינה בגולגולת, הפסקת תרופה או תרופות שגרמו לטינטון, וטיפול באמצעות איזון מטאבולי - שמטרתו ליצור רגנרציה של תאי עצב שנפגעו במערכות שיווי המשקל והשמיעה.

ניתן לקרוא עוד על שיטת הטיפול באמצעות איזון מטאבולי כאן: שאלות ותשובות

טיפולים אלטרנטיביים

מדובר בטיפולים שאינם נכללים בתחום הרפואה הקונבנציונאלית ועם מנגנון פעולה שאינו ידוע לי.