טינטון – שאלות ותשובות

הקדמה

המונח טינטון מתייחס לצלצולים או רעשים באוזן אחת או בשתי האזניים כאשר הצלילים המטרידים אינם קיימים בסביבה החיצונית. צלילי הטינטון יכול להישמע לאדם הסובל כמו שריקות, שאגות, פעימות, נשיפות, ציוצים ועוד מגוון רחב של צלילים ללא משמעות לשונית. טינטון יכול להופיע באוזן אחת או בשתי האוזניים.

שאלות נפוצות

האם טינטון הוא בעיה שכיחה?

כן. מרבית האנשים חווים, בזמן זה או אחר, תקופות קצרות שבמהלכן הם שומעים צלצול קל או צלילים אחרים באוזן אשר יחלוף ללא צורך בטיפול. אצל שליש מכלל המבוגרים יופיע טינטון לזמן ממושך יותר, כאשר אצל 10% - 15% מתוכם, יהיה מדובר בטינטון קשה וממושך אשר אשר יחייב אבחון רפואי יסודי.

מדוע אצל אנשים מסויימים הטינטון לא חולף מעצמו?

זו שאלה חשובה ומורכבת. ניתן לקרוא על כך בקישור הבא: טינטון

האם טינטון הוא מחלה?

לא. בדומה לחום או לכאב ראש, אשר יכולים להיות קשורים למחלות ומצבים רפואיים רבים, גם טינטון הוא סימפטום. סימפטום זה יכול להגרם מסיבות מגוונות, אשר רק חלקן הקטן קשור לתחום רפואת האף אוזן וגרון.

מצבים שעלולים לגרום או להחמיר טינטון (רשימה חלקית):

ירידה או אובן שמיעה, מחלת מנייר, חשיפה לרעש חזק, כאבי ראש, פגיעת ראש, סמים או תרופות שפוגעות במערכת השמיעה, אנמיה, יתר לחץ דם, מתח וחרדה, שעווה באוזן, סוגים מסוימים של גידולים, צריכת יתר של קפאין, אלכוהול, טבק וליקויים מטאבוליים.

מדוע הטינטון מחמיר בשעות הלילה?

במהלך היום, הפעילויות והרעשים סביבך מסיחים את דעתך מהטינטון, וגורמים לכך שהטינטון יהיה פחות מורגש. כאשר אתם נמצאים בסביבה שקטה, הטינטון דומיננטי יותר ולכן ומטריד יותר. יש לציין שגם עייפות ומתח עלולים להחמיר את הטינטון שלך.

האם טינטון עלול לגרום לאובדן שמיעה?

לא. טינטון הוא כאמור סימפטום ולא מחלה. הירידה בשמיעה יכולה להיות הולכתית (בעיה באוזן החיצונית או התיכונה) או תחושתית-עצבית (ליקוי הקשור לאוזן הפנימית) ומסווגת לפי קטגוריות שונות: קלה, בינונית, קשה וחמורה. ירידה בשמיעה היא תהליך מורכב ובשל האופי האישי וייחודי של מצב הטינטון, הערכה רפואית נכונה וטיפול מקצועי הוא הכרחי. יש לציין כי במקרים רבים טינטון ילווה באובדן שמיעה, אולם לעיתים שני המצבים לא יופיעו יחד, מאחר ויש רבים ההסובלים מטינטון ללא פגיעה בשמיעה.

מה מספר האנשים שסובלים מטינטון?

לפי הערכת העמותה האמריקנית לטינטון כ-50 מיליון אנשים סובלים מטינטון בארצות הברית לבדה. מתוכם, כ -16 מיליון יש טינטון קשה שגורם לסובלים לפנות לטיפול רפואי, וכ – 2 מיליון במצב כה חמור שהם אינם מסוגלים לתפקד על בסיס יום יומי.

רעש מזיק הוא הגורם המוביל להתפרצות של טינטון, ולמרבה הצער העולם שלנו הופך בהדרגה לרועש יותר ויותר. החשיפה לרעש חזק אינה קיימת רק בשעות הפנאי ומתוך בחירה כמו באירועים משפחתיים, מועדונים, קונצרטים ואירועי ספורט, אלא נחלת רבים הנאלצים להתמודד עם רעש קיצוני במקום העבודה. כבאים למשל נמצאים באחת מתוך הקבוצות המספקות שירותי חירום, ונמצאות בדרגת סיכון גבוהה יחסית לפתח טינטון.

מה אדם שהתפרץ אצלו טינטון צריך לעשות?

כיוון שטינטון הוא סימפטום שנגרם ממחלה או מצב רפואי אחר, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא לנסות ולברר מה הסיבה או הסיבות שגרמו לטינטון. כמו כן יש לשלול מצבים רפואיים מסכני חיים אשר קיימים לעיתים נדירות בלבד.

בקישור הבא תוכלו למצוא מדריך מפורט: מדריך מעשי לסובל/ת מטינטון