המקור לטינטון משתרע מעבר למערכות השמיעה

תקציר

טינטון עשוי להיות קשור לראייה, כמו גם לפעילות המוח השמיעתי. כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת המדעי של האקדמיה האמריקנית לנוירולוגיה. חוקרים מצאו את הקשר בעת שחקרו את המקור של הטינטון.

אודות טינטון

טינטון או טיניטוס הוא תופעה המתבטאת בצלצולים באוזניים או בראש ופוגעת בכ-50 מיליון אנשים בארצות הברית לבדה. זאת לפי נתונים שפירסמה האגודה האמריקנית לטינטון. טינטון באזנייםטינטון שכיח יותר בגברים ובאנשים מעל גיל 65. טינטון חמור קשור לדיכאון, חרדה, הפרעות שינה ותסמינים אחרים המשפיעים איכות החיים של הלוקים בסימפטום באופן משמעותי.

מחקר בקרב סובלים מטינטון נדיר

המחקר התמקד בשמונה חולים עם טינטון המתעורר כתגובה למבט – מצב יוצא דופן שבו עוצמת וגובה הצליל של הטינטון עולים במהלך מבט לטראלי (צידי או רוחבי). טינטון מסוג זה עלול להתפתח לאחר ניתוח להסרת גידולים בעצב השמיעה. החוקרים מצפים לכך שהממצאים ממחקרם אודות מצב נדיר זה, יאפשרו הבנה רחבה יותר של ההפרעות המוחיות שגורמות טינטון.

ממצאי המחקר

במהלך המיפוי המוחי שבצעו החוקרים בקרב החולים הללו, הם מצאו חוסר איזון, בלתי צפוי, בין החלקים השמיעתיים והחזותיים של המוח.

בדרך כלל, אזורי מוח שונים אלה מתקשרים ביניהם במטרה לקבוע לאיזו תחושה יש לתת עדיפות. בנבדקים בריאים, מבט לרוחב מדכא את פעילות המוח השמיעתי, אולם לא כך עם המטופלים שנבדקו. כישלון זה ביכולת של מערכת חושית אחת לדכא את הפעילות של אחרת יכול להיות מאפיין חשוב של טינטון.

"טינטון הוא לא בעיה פשוטה"

"זה המחקר הראשון שמראה כי כישלון בדרך המורכבת שבה מערכות המוח שלנו מתקשרות אחת עם השניה תורם לגורם או לגורמים של הטינטון. טינטון הוא לא בעיה פשוטה כפי שקיווינו," מציין פרופסור אלן לוקווד, MD, אחד מהמשתתפים במחקר. לוקווד, פרופסור לנוירולוגיה, רפואה גרעינית והפרעות בתקשורת ומדעים באוניברסיטה של מדינת ניו יורק בבאפלו, גם היה שותף בכתיבת המחקר הראשון שהראה כי תחושות טינטון מגיעות מהמערכת המרכזית שמיעתית במוח ולא מהשבלול (כוכליאה).

"עדיין נותר לראות אילו חלקים אחרים של המוח מעורבים בגרימת טינטון", מוסיף לוקווד. "עם זאת, זה צעד חשוב בחשיפת הסיפור המורכב הזה".