מדריך רפואי מעשי לחולים

מדריך לחולה

מדריך זה כולל עצות מעשיות שמטרתן לסייע לך לעשות את הצעדים הנכונים ביותר מנקודת מבט רפואית. כיוון שהעצות במדריך זה הן כלליות ומתאימות ל"חולה הממוצע", ייתכן שהן לא יתאימו למצבך האישי הייחודי.

יש לציין שבכל שלב אפשר ליצור איתי קשר ולברר מה כדאי לעשות.

האם זה יכול לעבור לבד?

במהלך המחקר שבוצע במכון לחקר נזקי רעש (צה"ל), נבדקו חיילים שפיתחו טיניטוס אקוטי. החיילים הנבדקים היו עם בריאות תקינה, גילאים בין 18-30. במהלך המחקר התברר כי 85% מהחיילים נרפאו ללא כל טיפול לאחר ששה חודשים.

יש לדעת כי אצל חולים הסובלים מסחרחורות ישנה גם כן החלמה ספונטאנית, אולם לא ניתן למצוא בספרות סטטיסטיקה מדוייקת.

מה זה אומר מבחינתך?

קודם כל זה אומר שיש לך סיבה טובה להיות אופטימי/ת. עם זאת, אין כיום דרך לדעת מראש האם את/ה בין הסובלים שאצלם תהיה החלמה ספונטאנית. מנסיוני הדבר הטוב ביותר הוא להסתמך על ההרגשה.

אם ככל שחולף הזמן מצבך משתפר, כל הסיכויים שלא תזדקק/י לטיפול. במידה ואין שינוי במצב או שחלה החמרה, מובן שלא מומלץ לחכות.

התחיל אצלי טיניטוס: מה הדבר הראשון שעליי לעשות?

הדבר הראשון הוא פנייה אל מומחה לאף אוזן גרון. בכל קופות החולים ניתן לקבל הפנייה לבדיקה אצל מומחה. מטרת הבדיקה היא לבדוק אפשרות שהמצב נגרם בשל דלקת, שעווה (צרומן) שהצטברה באוזן, שינויים מבניים, פגיעה בעצב השמיעה וכד'.

לאחר בדיקה, יש להניח שהרופא יציע טיפול.

מה לעשות אם הבדיקה תקינה?

יש מקרים שבהם תוצאות הבדיקה תקינות, אך מצב החולה אינו משתפר ולעיתים אף מחמיר. חשוב לזכור שלמרות הסבל שלך, תוצאות תקינות הן דבר חיובי. מעבר לכך, יש עוד דברים שניתן לעשות.

בשלב זה, אני מציע לברר עם המומחה שבדק האם קיים טיפול בתחום האף אוזן וגרון שהוא יכול להציע.

אין טיפול יעיל ומצבי נשאר ללא שינוי/הולך ומדרדר

במידה שלא חל כל שיפור במצבך או שמצבך הולך ומידרדר ולמומחה לאף אוזן וגרון אין פתרון או שהטיפול שהוא מציע לך אינו יעיל, ניתן לפנות אליי ולברר האם יש דברים נוספים שאפשר לעשות ואם את/ה מתאימים לטיפול אצלי.

מה הסיכוי שהטיפול אצלך יעזור?

ברפואה לא ניתן להבטיח 100% הצלחה. אך התוצאות הטיפוליות מצביעות על כך שניתן לעזור משמעותית ואף להגיע לריפוי מלא אצל רוב החולים. לאחר בירור ראשוני, הכולל סדרת שאלות קליניות, אוכל לבצע הערכה זהירה לגביי סיכויי ההצלחה של הטיפול אצלך.

שאלות נוספות

באתר השתדלתי לענות על השאלות הרווחות, אך יש לזכור כי מאפייני המחלה, מהלך המחלה והתסמינים הנלווים אליה הם לעיתים קרובות שונים בין חולה לחולה. במידה ויש לך שאלות נוספות או שאת/ה רוצה לשוחח איתי, אשמח לעזור.

רפואה שלמה,

ד"ר זכריה שמש