מכשירי מיסוך לטיפול בטיניטוס

הקדמה

מכשירי המיסוך הם למעשה מכשירי סאונד שמייצרים צלילים. המטרה היא לגרום לאדם הסובל מטיניטוס להתמקד בצלילים שמייצר המכשיר, במקום בצלילים של הטיניטוס. צלילים אלה יכולים לעזור לחולה הסובל מטיניטוס להרגיש טוב יותר, לשפר את יכולת הריכוז שלו ולעזור להרדם.

טיפול מרפא או מקל?

הטיפול במיסוך יכול להיות יעיל אצל אנשים הסובלים מטיניטוס קל עד בינוני. אין מדובר בטיפול מרפא, אולם יש מקרים רבים בהם המיסוך יכול לשפר את איכות החיים של הסובל, בעיקר במקומות שקטים או לצורך שיפור איכות השינה.  

ישנם גם טיפולים שמטרתם לרפא טיניטוס, אולם קודם לכן יש לבצע בירור מקדים כדי להחליט מהו המסלול הטיפולי הנכון. תוכלו לקרוא על כך בקישור הבא: מדריך רפואי לחולה

מיסוך טבעי/מלאכותי

ניתן למצוא צלילים הממסכים את הטיניטוס במקורות מלאכותיים, כמו מנועים, גנרטורים ומאווררים. או במקורות בטבע, כמו גלים בים, משב רוח או מפל מים. יעילות המקור הממסך נקבעת בהתאם ליעילותו בהפחתת העוצמה של הטיניטוס.

ההיסטוריה של המיסוך

תלמוד

התיאור הראשון בהיסטוריה על שימוש במיסוך נכתב על המלך שאול: "ורוח ה' סרה מעם שאול, ובעתתו רוח רעה מאת ה" (ספר שמואל). דוד היה האדם שעזר למלך להתמודד עם "הרוח הרעה" באמצעות נגינה בכינור ששימוש למעשה כ"מכשיר מיסוך".

בתלמוד הבבלי, מתואר עונשו של הקיסר האכזר טיטוס שהחריב את בית המקדש ופגע בכלי הקודש: "בא יתוש ונכנס בחוטמו וניקר במוחו שבע שנים". תיאורים דומים נמצאו גם במקורות נוצריים. טיטוס גילה שרעש פטישים מפחית את עוצמת הטיניטוס ושכר נפחים שיכו בפטיש לידו. בשלב מסויים, השפעת המיסוך חלפה והרעש של "היתוש" חזר. התלמוד מייחס את מותו בגיל 42 לטיניטוס שהופיע אצלו כאמור בשל מעשיו הרעים.

מקור אריסטוטלי

ישנו תיעוד לפיו מלומדים אריסטוטלים עשו שימוש בצליל בעוצמה בינונית לצורך מיסוך. ניתן לתרגם את הדברים שנכתבו במקור: "הפסקת זימזום באוזן".

המיסוך במאה ה-20

ככל הנראה הנסיון הטיפולי הראשון בטיניטוס באמצעות מיסוך התבצע בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת ע"י קנודסן וג'ונס. הטיפול נעשה באמצעות 2 מחוללי סאונד. הראשון ייצר ספקטרום של צלילים שעוצמתן נמוכה מעוצמת הטיניטוס. השני, ייצר צלילים חזקים יותר מצליל הטיניטוס. נמצא כי מחולל הקול הראשון היה יעיל יותר מבחינת ההפוגה (הזמנית) של הטיניטוס.

בשנות ה-40 נעשו נסיונות נוספים לטיפול בטיניטוס באמצעות מיסוך תוך חלוקת המטופלים למגיבים ו"לא מגיבים". החוקר הראשון שהשתמש בעקרון המיסוך ליצירת מכשירי מיסוך להרכבה על אוזן המטופל היה ג'ק ורנון ב-1970.

השפעה מוגבלת

כיום ידוע שלמיסוך יש ערך מוגבל מבחינת ההשפעה על הטיניטוס. עם זאת, אצל חולים עם סבל בדרגה קלה עד בינונית המיסוך יכול לשפר את איכות השינה ולהפחית את עוצמת הטיניטוס, בעיקר במקומות שקטים.

עשה זאת בעצמך

בימינו האפשרויות לשימוש במיסוך באופן עצמי הן רבות ופשוטות. ברשת האינטרנט ניתן למצוא מקורות רבים של צלילים ויש אתרים ותוכנות לשימוש חופשי שיכולים לשמש כאולפנים ביתיים. אדם שרמת ההתמצאות שלו במחשבים ממוצעת יכול לאתר בקלות צליל או צלילי קול שמתאימים למיסוך הטיניטוס שלו, לאחד אותם וליצור קובץ מיסוך אישי שאותו יוכל לשמוע באמצעות המחשב או מכשיר נייד.