ורטיגו - טיפול, סימפטומים וגורמים

הקדמה

סחרחורת היא תחושה שעשויה להיות קשה לתיאור, אולם לעתים קרובות כוללת תחושה של סיבוב, הטיה, הרגשה של כמעט נפילה או עלפון. סחרחורות יכולות גם לגרום לך להרגיש טשטוש להתקשות ללכת ישר.

אנשים רבים שמרגישים סחרחורת יש למעשה ורטיגו, שהוא סוג מסוים של סחרחורת. ורטיגו גורם לתחושה של סחרחורת סיבובית מערכת שווי המשקל(ספינינג), נדנוד, או הטיה. אתם עשויים להרגיש שאתם זזים או שהחדר נע סביבכם. ורטיגו יכול להיגרם על ידי מספר בעיות שונות, הקשורות לאוזן הפנימית או למוח. חלק מהבעיות הללו אינן נחשבות מסוכנות, בעוד שאחרות יכולים להוות סכנת חיים של ממש.

במאמר זה נתאר את הסימפטומים של סחרחורת מסוג ורטיגו וננסה לעזור לך לדעת מתי כדאי לפנות לעזרה.

סימפטומים של ורטיגו

הסימפטומים השכיחים ביותר של סחרחורת ורטיגו כוללים תחושה של:
● ספינינג (שלך או של החדר סביבך)
● הטיה או נידנוד
● תחושת חוסר שיווי משקל

תחושות אלה באות והולכות, ועשויות להימשך שניות, שעות, או ימים. אתם עשויים להרגיש יותר גרוע כאשר אתם מזיזים את הראש, משתנים את התנוחה (קימה, התהפכות), שיעול, או עיטוש.

לורטיגו עלולים להתלוות:
● הקאה או בחילה
● כאב ראש או רגישות לאור ולרעש (היפראקוזיס)
● ראיה כפולה, קושי בדיבור או בבליעה, או הרגשת חולשה
● הרגשת קוצר נשימה, הזעה או פעימות לב מואצות.

אם אתם מחפשים טיפול לסחרחורת מסוג ורטיגו, כדאי להזכיר כמה זמן תסמינים אלו נמשכים, מה מעורר את הסימפטומים, וכל בעיה נלווית אחרת. רמזים אלה יכולים לסייע להצביע על הסיבה לסחרחורת.

גורמים שכיחים לורטיגו

הגורמים השכיחים ביותר לורטיגו כוללים:

ליקויים באוזן הפנימית

הצטברות של סידן, דלקת, וזיהומים מסוימים יכולים לגרום לבעיות במערכת שיווי המשקל (המערכת הוסטיבולרית). מערכת שיווי המשקל כוללת חלקים של האוזן הפנימית ומערכת העצבים, האחראית על האיזון. ורטיגו תנוחתי שפיר, מחלת מנייר, ודלקת בעצב שיווי המשקל הם האוזן הפנימיתשלושת הסוגים הנפוצים ביותר של סחרחורת מסוג ורטיגו שנגרמים בשל ליקויים באוזן הפנימית.

מחלת מנייר

מחלה מנייר היא מצב שגורם להתקפים חוזרים ונשנים של ורטיגו, ירידה בשמיעה, תחושת אטימות באוזניים וטיניטוס (צלצולים באוזניים או בראש). ההתקפים יכולים להימשך כמה דקות או שעות. הגורם לכך הוא ככל הנראה הצטברות של נוזל באוזן הפנימית. לחצו לקריאה מורחבת: מחלת מנייר

דלקת בעצב שיווי המשקל

דלקת זו, הידועה גם כדלקת האוזן-הפנימית (לברינטיטיס), כנראה נגרמת בשל נגיף שגורם לנפיחות סביב עצב שיווי המשקל. אנשים הסובלים מדלקת בעצב שיווי המשקל מפתחים ורטיגו קשה ופתאומי, בחילות, הקאות וקושי בהליכה או בעמידה. בעיות אלו יכולות להימשך מספר ימים. חלק מהאנשים גם יפתחו קושי בשמיעה באוזן אחת.

ורטיגו תנוחתי שפיר

מכונה לעיתים גם ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי, BPPV או רק ורטיגו, הוא סוג של ורטיגו שלפי תיאוריה פופולארית מתפתח עקב הצטברות של סידן באוזן הפנימית. שינוי המיקום או החזרה של הצטברות הסידן באמצעות תמרון פיזיותרפי נחשבת לטיפול יעיל לורטיגו תנוחתי. התקף ורטיגו אצל הסובלים מורטיגו תנוחתי נמשך זמן קצר יחסית-שניות או דקות ונגרם עקב הזזה של הראש בדרכים מסויימות. לחצו לקריאה מורחבת: ורטיגו תנוחתי שפיר

פגיעת ראש

פגיעות ראש יכולות להשפיע על מערכת שיווי המשקל במגוון רחב של דרכים, ולהוביל לורטיגו.

תרופות

לעיתים נדירות, תרופות עלולות לגרום נזק לאוזן הפנימית. תרופות אחרות יכולות להשפיע על התפקוד של האוזן הפנימית או המוח ולגרום להופעת סחרחורת ורטיגו.

מיגרנות

במצב הנקרא מיגרנה וסטיבולרית, הורטיגו יכול להיגרם על ידי מיגרנה. סוג זה של סחרחורת, מתרחש בדרך כלל בשילוב עם כאבי ראש, אם כי לפעמים אין כאב ראש.

פגיעה מוחית

פגיעות במוח כגון שבץ או TIA (התקף איסכמי חולף), דימום מוחי או טרשת נפוצה יכולות גם הן לגרום לורטיגו. בדרך כלל יש סימפטומים אחרים, מלבד ורטיגו, שמתרחשים במקביל לבעיות אלו במוח.

מתי חשוב לחפש עזרה?

עליך לפנות לעזרה באופן מיידי אם יש לך סחרחורת או סחרחורת מסוג ורטיגו יחד עם כל אחד מאלה:
● כאב ראש חדש או חמור מבעבר
● טמפרטורה גבוהה מ -38 מעלות צלזיוס.
● ראייה כפולה או קושי לראות ברור
●קושי בדיבור או בשמיעה
● חולשה ביד או ברגל
● חוסר יכולת ללכת ללא סיוע
● עילפון
● חוסר תחושה או עקצוצים
● כאבים בחזה
● הקאות שלא נפסקות

בנוסף, עליך לפנות לעזרה מיידית אם יש לך ורטיגו שנמשך כמה דקות או יותר, אם את/ה:
● בגיל מבוגר
● סבלת משבץ בעבר
● יש אצלך גורמי סיכון לאירוע מוחי (יתר לחץ דם, סוכרת, עישון)

אם יש לך סחרחורת או ורטיגו שבא והולך, אבל אין לך את כל הבעיות הנ"ל, קבע/י פגישה עם הרופא או האחות. הוא או היא יבצעו בדיקה גופנית, ועשויים במידת הצורך לבקש בדיקות נוספות, בהתאם לבדיקות וההיסטוריה הרפואית שלך.

טיפול לורטיגו

אצל רוב האנשים, ורטיגו הוא מטריד אולם לא נגרם בשלי בעיה רצינית. טיפול בורטיגו נועד לטפל בסיבה הבסיסית (אם הסיבה ידועה), להקל על הסימפטומים המטרידים, ולעזור בהתאוששות. סעיף זה יעסוק בטיפול בסימפטומים ובטיפולים שמטרתם לסייע בהחלמה.

טיפולים סימפטומטים (בסימפטומים)

אם יש לך התקפים של ורטיגו שהם חמורים או שנמשכים מספפר שעות או ימים, הרופא או האחות שלך עשויים להמליץ על טיפול תרופתי להקלה על תסמיני ורטיגו חמורים, כמו הקאות. טיפול תרופתי הוא בדרך כלל לא מומלץ אם הסחרחורת שלך נמשכת רק שניות או דקות. 

תמרון פיזיותרפי (החזרת קריסטלים)

טיפול זה עשויה להיות מומלץ לאנשים עם ורטיגו ,תנוחתי שפיר (BPPV) . הטיפול ייעשה על ידי רופא, אחות, או מטפל על ידי הזזת הראש טיפול באנטי היסטמיןשלך לפוזיציות מסוימות. ייתכן שתינתנו לך הוראות כיצד לבצע תנועות דומות בביתך, במידת הצורך. ניתן לקרוא על טיפול זה בהרחבה כאן – טיפול להחזרת קריסטלים 

טיפולים תרופתיים (רשימה חלקית)

אנטי-היסטמינים - כגון מסליזין (אנטיורט) שהיא תרופה הדורשת מרשם, או תרופות ללא מרשם כגון דימנהידרינט (דראמאמין) או דיפנהידראמין (בינדריל).

תרופות מרשם נגד בחילות - כגון פרופתאזין (פנרגן), מטוקולופרדמיד (רגלן) או אונדנסטרון (זופרן).

תרופות מרשם להרגעה – כגון דיאזאפאם (וואליום), לוראזאפאם (אטיבן) או קלונוזאפאן (קלונופין).

רוב התרופות הללו יגרמו לך נימנום, ואסור לקחת אותם לפני עבודה או נהיגה. יש לציין שוב שצריך לקחת תרופות מרשם רק לטיפול בתסמיני סחרחורת קשות, ויש להפסיק את התרופה כאשר התסמינים שלך ישתפרו.

שיקום יציבתי

רוב החולים הסובלים מורטיגו מעדיפים לשמור את הראש שלהם זקוף. עם זאת, שכיבה ישרה מבלי להזיז את הראש יכול להפוך את ההתמודדות עם הסחרחורת לקשה יותר. שיקום יכול לעזור לאנשים עם ורטיגו שנגרמת עקב פגיעה במערכת שיווי המשקל. מערכת שיווי המשקל כוללת חלקים של האוזן הפנימית ומערכת העצבים, השולטת באיזון.

עבודת השיקום פועלת בכך שהיא עוזרת למוח שלך להתאים את תגובתו לשינויים במערכת שיווי המשקל. הטיפול יכול גם לעזור לאמן את העיניים שלך וחושים אחרים "ללמוד" איך לפצות. טיפול זה הוא מועיל ביותר כאשר הוא מתחיל מיד לאחר שמתפתח ורטיגו.

במהלך השיקום, תוכל/י לעבוד עם מטפל שילמד אותך לבצע תרגילים בבית. לדוגמא, את/ה יכול/ה להתחיל בהתמקדות באובייקט עם רקע ריק ולהזיז את הראש שלך לאט ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה. עלייך לבצע את התרגיל הזה במשך כמה דקות פעמיים עד שלוש פעמים ביום.

הטיפול במרפאה זו

מדובר בטיפול המבוסס על איזון מטאבולי וניתן לאחר בירור רפואי מקיף ביותר. הטיפול שמיועד לחולים שהטיפולים הקיימים בתחומי הנוירולוגיה ורפואת האף אוזן וגרון לא עזרו להם. השאלה המרכזית בטיפול היא: מדוע הגוף לא התגבר על ההפרעה?

לחצו לקריאה על הטיפול - שאלות ותשובות

שמירה על כללי זהירות

אם את/ה מתקשה בעמידה או הליכה בגלל הסחרחורת, את/ה נמצא/ת בסיכון לנפילה. בקרב אנשים מבוגרים, נפילות יכולות לגרום לסיבוכים רציניים, כגון ירך שבורה. חשוב לשוחח עם הרופא, האחות או המטפל על החששות שלך. כדי להקטין את הסיכון לנפילות, כדאי להיפטר מסכנות שנמצאות בביתך, כגון חוטי חשמל רופפים ושטיחים חלקלקים, וכמו כן להימנע מהליכה באזורים לא מוכרים, או לא מוארים.