מדריך סחרחורת

במדריך זה נעסוק בדרכי האבחון והטיפול בסחרחורת על סוגיה השונים. כמו כן ננסה לענות על שאלות חשובות ונפוצות.

מה מרגיש אדם הסובל מסחרחורת?  

מה ההבדל בין חוסר שווי משקל לורטיגו?

כיצד ניתן לאבחן סחרחורת ולגלות מה גרם לה?

איך אפשר לטפל בסחרחורות מסוגים שונים?

מהי בעצם סחרחורת?

סחרחורת היא הרגשה ממשית של תזוזה או תנועה שאותה מרגיש הסובל. נהוג לחלק את הסחרחורת ל-2: סחרחורת מסוג ורטיגו שבה החולה הסובל מרגיש שהעולם מסתובב מסביבו (אשליה של תנועה). וסחרחורת מסוג דיזינס שבה הסובל מרגיש אי יציבות, טשטוש וריחוף.

כיצד מרגיש החולה?

הסימפטומים הם רבים ומגוונים. האדם הסובל מסחרחורות יכול להרגיש תחושה שהעולם מסתובב מסביבו (ורטיגו) או שהוא עצמו מסתובב, תחושת אי יציבות כללית, הרגשה שהבית קורס עליו, שהרהיטים עומדים באופן עקום, שהוא נמצא במעין חלום, תחושה שהוא הולך על משטח ספוגי דמוי צמר גפן, הרגשת שיוט או ריחוף, תחושת נפילה, תחושה ש"הריצפה נעלמת", הרגשה שהוא נדחף לצד בזמן הליכה ועוד.

יש לציין כי חולים רבים מתקשים להגדיר את הרגשתם במדויק.

מה הגורמים לסחרחורת?

אבחון סחרחורת - וחשיבותו

כאשר מתרחשת פגיעה צווארית (תאונת דרכים למשל), הקריסטלים מתנתקים, נעים בנוזל וגורמים לשינוי הלחץ. הדבר עשוי לגרום סחרחורת מסוג ורטיגו. גורמים נוספים לסחרחורת יכולים להיות בעיות קרדיוווסקולריות (לב), הפרעות הקשורות לאוזן הפנימית (לוגוטיבולריות) אורתופדיות, אירוע מוחי, זיהומים, הפרעות ראייה, תרופות, הפרעות במאזן המלחים, אפילפסיה, חוסר איזון של סוכרת וסיבות פסיכולוגיות.

הפרעות מטאבולית

סחרחורת יכולה להיות קשורה למערכות רבות מאוד ולכן האבחנה עלולה להיות מסובכת. בדיקות מקובלות הן בדיקות של המערכת הוסטיבולרית, בדיקות פוסטורוגרפיה (יציבה), בדיקות נוירולוגיות והדמייה. במידה והבדיקות אצל המומחה לאף אוזן וגרון תקינות, חשוב לחפש גורמים אחרים שאינם קשורים לאוזן הפנימית ולרפואת אף אוזן וגרון.

בקישור הבא תוכלו לקרוא על גורמים נוספים לסחרחורת: סחרחורת והפרעות מטאבוליות.

מחלה או סימפטום?

הסחרחורת היא תחושה (סימפטום) של האדם הסובל, שנגרמת עקב פגיעה במערכת האחראית על שווי המשקל (המערכת הוסטיבולרית) שמעבירה את המידע אל המוח.

הסיבות לפגיעה במערכת שווי המשקל

המערכות העיקריות האחראיות על ההתמצאות המרחבית ושווי המשקל הן מערכת שיווי המשקל (באוזן הפנימית ליד העצם הטמפורלית) והצרבלום (המוח הקטן) שנמצא בחלק האחורי של המוח. פגיעה באחת המערכות ובהעברת המידע עלולה לגרום לפגיעה ביציבות.

מהי מערכת שווי המשקל

מערכת שווי המשקל או המערכת הווסטיבולרית מעבירה למוח מידע רציף לגביי המיקום ותנועת הגוף והראש. מהערכת הוסטיבולרית מורכבת מ-3 תעלות עגולות למחצה המחוברת למבנים (נאדון ושקיק) שבהם שערות ועלין קריסטלים זעירים. התעלות הללו ממוקמות בשלושה מישורים שונים במטרה למדוד תנועות בכל שלושת המישורים. התעלות הנאדון והשקיק מלאים בנוזל שנע באופן חופשי.

פגיעה במערכת הוסטיבולרית מתאפיין הפרעות שונות הקשורות ברגישות או תת רגישות לתנועה. סימפטומים אופייניים לפגיעה כזו הם סחרחורת מסוג ורטיגו או דיזינס.

לקריאת חומר נוסף: ויקיפדיה - מערכת שווי המשקל

האם לסחרחורת יש השפעה פסיכולוגית?

סובלים רבים, בעיקר בגיל גבוה, חוו נפילה מסוכנת עקב סחרחורת או חוששים מנפילה כזו ולכן נוהגים לצמצם את מספר היציאות מהבית ולעיתים אף להמנע מכך לחלוטין. הדבר גורם בהכרח להתנתקות ממעגל החיים, מחברים והמשפחה – מה שעלול לגרום להידרדרות נפשית.

מהי שכיחות הסחרחורות?

מדובר בתלונה שכיחה ביותר.באוכלוסיה הכללית. נשים סובלות מסחרחורות בשיעור של פי 2 מגברים. כ-50% מהאנשים (גברים ונשים) עד גיל 60 פנו לרופא עם תלונה של סחרחורת. אצל מבוגרים מעל גיל 65 נמצא כי שיעור הסובלים עומד על כ-70%.

מה הטיפול לסחרחורת?

הטיפול לסחרחורת ניתן בהתאם לגורם או לגורמים שאחרים להופעת הסימפטום. במידה ומדובר בסחרחורת שקשורה לשחרור של קריסטלים באיבר שווי המשקל, ניתן לעיתים קרובות לטפל בסחרחורת על ידי תמרון פיסיותרפי. טיפולים אחרים הם ביופידבק, פסיכותראפיה, תרופות (חוסמי 2H), אגיסרק, מודל וסטונטרון.

קיימת גישה רפואית נוספת, שפותחה בידי קבוצת מחקר בראשות ד"ר זכריה שמש מבית חולים הדסה, המבוססת על תפיסה הוליסטית, לטיפול בסחרחורת - ועוסקת באיתור וטיפול במערכות אחרות שאינן קשורות לתחום האף אוזן וגרון.