טינטון פולסטילי (הולם או פועם)-גורמים ואיבחון

מידע זה נכתב כדי לעזור לך להבין יותר על סוג זה של טינטון המכונה טינטון פולסטילי, טינטון הולם או טינטון פועם, אשר מופיע בתיאום עם קצב פעימות הלב שלך.

טינטון

טינטון הוא תחושה של צליל בהיעדר מקור חיצוני. הקול עשוי להיות צלצול, שריקה, זמזום או מורכב יותר כמו קול של מכונה או ציוץ של ציפורים. למרות שהצליל לא חייב להופיע כל הזמן, כאשר הוא מופיע, לרוב מדובר ברעש יציב ללא שינויים תכופים או קבועים בעוצמה.

במה שונה טינטון פולסטילי?

טינטון פולסטילי, לעומת זאת, הוא רעש קצבי כי בדרך כלל יש לו את אותו קצב כמו של הלב. ניתן לבדוק זאת בקלות יחסית על ידי הרגשה של הדופק באותו הזמן שמאזינים לטינטון. עם זאת, ישנם כמה סוגים של טינטון שבהם מורגש קול קצבי שאינו תואם לקצב הדופק – נושא זה נדון בסוף הדף.

כאשר רופא בודק אדם הסובל מטינטון, לרוב נדיר שימצא גורם בודד לבעיה. כאשר מדובר בטינטון פולסילי, הסיכוי למצוא גורם ספציפי לבעיה גבוהה יותר מאשר בטיניטוס סובייקטיבי. אך עדיין, קשה לזהות גורם ברור ומוחלט.

מה יכול לגרום לטינטון פולסטילי?

טינטון פולסטילי נגרם בשל שינוי בזרימת דם בכלי הדם ליד האוזן או בשל שינוי במודעות של האדם הסובל לאותה זרימת הדם. כלי הדם המעורבים כוללים את העורקים והוורידים הגדולים בצוואר ובבסיס הגולגולת וכלי הדם הקטנים יותר שבאוזן עצמה. זרימת הדם יכולה להשתנות על ידי מגוון גורמים:

זרימת דם מוגברת - כללית

דם שזורם במהירות עושה יותר רעש מדם שזורם באיטיות. זרימת דם מוגברת בכל הגוף יכולה להתרחש בזמן פעילות גופנית מאומצת או במהלך הריון. זה יכול להתרחש גם באנמיה חמורה או כאשר ישנה פעילות יתר של בלוטת התריס (מצב המכונה: היפרתירואידיזם או תירוטוקסיקוזיס).

זרימת דם מוגברת - מקומית

לפעמים זרימת הדם בכלי דם אחד או בקבוצת כלי דם מתגברת ללא עלייה כללית. לדוגמא, במהלך שלב ההתפתחות העוברית, יש באוזן התיכונה עורק שנקרא העורק הסטפדיאלי (של הארכוף). באופן נורמאלי, עורק זה נסגר לפני הלידה. אך לעיתים זרימת הדם ממשיכה ובמקרה זה זרימת הדם, הנמצאת בסמוך למבנה האוזן התיכונה, עלולה לגרום טינטון פולסטילי.

גידולים של הראש והצוואר גורמים להתפתחות כלי דם לא תקינים. התוצאה של זה עלולה גם כן להתבטא בטינטון פולסטילי. מרבית הגידולים הקשורים לטינטון פולסטילי הם שפירים ולא ממאירים.

objective-tinnitusזרימת דם טורבולנטית (סוערת)

אם וכאשר החלק הפנימי של כלי דם נפגע בשל טרשת עורקים (התקשות העורקים), זרימת הדם תהיה סוערת ולא חלקה. זרימת הדם הופכת להיות סוערת בדיוק באותו אופן שנהר שרוב הזמן זורם בשקט, יהפוך לסוער כאשר ישנם זרמים חזקים או מפל מים.

שינוי במודעות

הרגישות או המודעות לקולות הטינטון עלולה להתגבר עקב מספר גורמים:
1) ליקוי שמיעה הולכתי כגון עור תוף שנוקב, או Glue ear(מצב בו האוזן התיכונה מתמלאת בנוזל דביק שגורם לחסימת צינור השמע, לירידה באוורור ושמיעה עמומה). מצב זה עלול לגרום אצל אנשים מסויימים למודעות רבה יותר לקולות בתוך גופם, זאת בשל העדר אפקט המיסוך של צלילים חיצוניים לגוף.
2) רגישות מוגברת במסלולים השמיעתיים עלולה לגרום להתרעה מוחית, גם כשיש זרימה תקינה בכלי דם, בדומה מאוד למודעות שיש בטינטון שאינו פולסטילי.

גורמים נוספים לטינטון פולסטילי

סיבות שונות לטינטון פולסטילי אינן נופלות באף אחת מהקטגוריות שהוזכרו לעיל. בפרט, קיים מצב הנקרא יתר לחץ תוך גולגולתי שפיר או אידיופטי (מסיבה לא ידועה), המתאפיין בכאבי ראש והפרעות ראייה כמו גם בטינטון פולסטילי. מצב זה עלול להתרחש בתדירות הגבוהה ביותר בנשים בגיל צעיר או בגיל הביניים, הסובלות מעודף משקל . עם זאת, זה יכול להתרחש בכל גיל גם בגברים וגם בנשים. הגורם לכך אינם ידוע.

חשוב לציין כי זו אינה רשימה ממצה של הגורמים לטינטון פולסטילי וכל אדם הסובל מהסימפטום, צריך לפנות לרופא המתאים לביצוע הערכה.

כיצד מתבצע אבחון של טינטון פולסטילי?

על מנת לבצע איבחון או הערכה רפואית נכונה ומדוייקת, הרופא יתחיל בלקיחת היסטוריה מפורטת הקשורה לטינטון וישאל על כל המצבים הרפואיים האחרים שעשויים להיות לך. לאחר מכן הרופא יבדוק אותך, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לעור התוף וכלי הדם בצוואר. הרופא עשוי להשתמש בסטטוסקופ כדי להאזין לצוואר ולגולגולת - אם הרופא יכול לשמוע את רעש הדופק (הפולסים) באמצעות הסטטוסקופ זה מצביע על טינטון פולסטילי אובייקטיבי. טינטון פולסטילי שהרופא לא יכול לשמוע, נקרא טינטון פולסטילי סובייקטיבי.

אנשים הסובלים מכל צורה של טינטון, יעברו סדרה של בדיקות שמיעה וטינטון פולסטילי אינה שונה מבחינה זו. אנשים הסובלים מטינטון פולסטילי, בדרך כלל יעברו לאחר מכן הדמיה רפואית. תחום זה השתנה באופן דרמטי בשנים האחרונות ומגוון רחב ביותר של טכניקות זמינות כעת.

בדיקות רלוונטיות:

אולטראסאונד

זוהי בדיקה הדומה לסריקה שמבוצעת באישה בזמן ההריון. בסריקת אולטרסאונד מודרנית נעשה שימוש בטכניקה הנקראת דופלר, אשר יכולה להראות את זרימת הדם בתוך כלי הדם בצוואר.

דימות תהודה מגנטית (MRI)

אמצעי זה מייצר תמונות של הראש האוזן הפנימית באמצעות שדות מגנטיים ולא קרני רנטגן. מצבים מסוימים מוצגים טוב יותר באמצעות ה- MRI, חלקם מוצגים טוב יותר באמצעות ה-CT. לכן מדובר בבדיקות משלימות וחלק מאנשים עשויים להזדקק לשתיהן.

אנגיוגרפיה של כלי הדם (MRA)

ניתן להשתמש ב-MRA כדי להפיק תמונות של החלק הפנימי של עורקים או ורידים כדי לראות אי סימטריות או היצרות של כלי הדם.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

טכניקה זו משתמשת בקרני רנטגן המעובדים באמצעות מחשב כדי ליצור תמונות מפורטות של הגוף.

אנגיוגרפיה טומוגרפיה ממוחשבת (CTA)

באמצעות מתן זריקה של חומר שנראה באמצעות קרני ה-X (ניגוד בינוני) ולאחר מכן ביצוע סריקת CT ניתן לראות תמונות של החלק הפנימי של כלי דם.

אנגיוגרפיה

בדיקה זו מאפשרת התבוננות בחלק הפנימי של כלי דם. הדבר נעשה על ידי הזרקת חומר ניגוד לכלי הדם שרוצים לבדוק וביצוע צילום רנטגן. טכניקה זו עדיין מייצרת תמונות ברורות ומפורטות יותר, של כלי דם מכל הטכניקות האחרות, ולכן הוא עדיין בשימוש במקרים מסויימים.

בדיקות נוספות

ייתכן שיהיה צורך בבדיקות דם לצורך אבחון של טינטון פולסטילי. לדוגמא, ספירת דם מלאה (FBC) עשויה להידרש כדי לשלול אנמיה או במקרה של חשד של תפקוד יתר של בלוטת התריס ניתן לבצע בדיקה של תפקודה (TFTs). אם קיים חשד ליתר לחץ תוך גולגולתי שפיר, הרופא עשוי לבקש דעות מרופאים עם תחום התמחות אחר כגון רופאי עיניים (אופתלמולוגים) או נוירולוגים שעשויים להמשיך ולבצע בדיקות רלוונטיות נוספות.

כיצד ניתן לטפל בטינטון פולסטילי?

אם נמצא גורם ספציפי, זה עשוי להצביע על כך שיש פתרון ספציפי. לדוגמא, אנמיה יכולה להיות מטופלת באמצעות תרופות או עירוי דם, ב"אוזן דביקה" (glue ear) אפשר לטפל באמצעות החדרת צינורית או לולאה, ונקבים ניתן לסגור עם שתלים ומקטעים צרים של עורק אפשר לתקן.
.
בגורמים אחרים הטיפול עלול להיות מורכב: אם טינטון הפולסטילי נגרם בשל כלי דם מסוימים, ייתכן ולא יהיה אפשרי לטפל בכך, והדבר תלוי במיקום. עבור אנשים שלא הודגמו אצלם חריגות, יש מגוון רחב של שיטות להקלה על הטינטון שעשויות להיות יעילות במידה כזו או אחרת. כגון: טיפולי סאונד קול, טיפולי הרפיה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) והיפנוזה.

צורות אחרות של טינטון הולם/פועם

יש כמה דוגמאות של טינטון שבו הסובל שומע קול הולם או קצבי אך אינו מסונכרן עם פעימות הלב של האדם.

טינטון בשל התכווצות השרירים באוזם התיכונה

סוג זה של טינטון נפוץ ביותר בשל התכווצות קצבית של השרירים באוזן התיכונה. ישנם שני שרירים קטנים באוזן התיכונה הנקראים טנסור טימפאני והארכוף. מדי פעם, שרירים אלה יכולים להכנס למצב של התכווצות קצבית – בדומה לדרך שהשרירים בפינת העין יכולים להתעוות כאשר אנחנו מתעייפים. תהליך זה נקרא מיוקלונוס. לעתים רחוקות יותר, סוג זה של טינטון קצבי יכול להיגרם בשל התכווצות של חלק מהשרירים של החיך הרך בחלק האחורי של הגרון.

אנשים עם צורות אלה של טינטון צריכים להתייעץ עם הרופא שלהם, כיוון שיש סיכוי קטן שקיימת לכך סיבה שניתן לאתר. עם זאת, ברוב המכריע של המקרים לא ניתן למצוא סיבה לסימפטום.

טינטון המשתנה בהתאם לקצב הנשימה

יש עוד סוג נדיר של טינטון שנקראPatulous Eustachian Tube Syndrome שבו האדם מרגיש שהטינטון משתנה בהתאם לקצב הנשימה. האדם הסובל עשוי גם להרגיש שהאוזן שלו חסומה וקולו מהדהד בתוך ראשו. מצב זה נגרם בשל פתיחה מוגזמת של חצוצרת השמע - הצינור שיוצא מחלקו האחורי של האף לחלקה הפנימי של האוזן. צינור זה באופן נורמאלי סגור ונפתח רק לזמן קצר מאוד , כאשר אנו מפהקים או בולעים. אם כאמור, חצורות השמע פתוחה באופן חריג, השינויים בלחץ שנגרמים על ידי הנשימה, מועברים באמצעות הצינור לחלק הפנימי של האוזן. אנשים רבים הסובלים ממצב זה, מדווחים שזה התחיל התחיל לאחר תקופה של ירידה פתאומית במשקל.

לייעוץ ומידע נוסף ניתן ליצור קשר עם ד"ר שמש.