טיפול בורטיגו תנוחתי שפיר ע"י תמרון להחזרת קריסטלים שהשתחררו

תאוריית הקריסטלים כגורם לורטיגו

אחת התאוריות הנפוצות לגביי ורטיגו תנוחתי שפיר (BPPV), היא שגבישים קטנים של סידן פחמתי באוזן הפנימית (אוטוקוניה), הנקראים גם קריסטלים, השתחררו מהקרום האוטוליטי שבנאדון ונצברו באחת משלוש התעלות החצי עגולות. כאשר אין תנועה של הראש, הקריסטלים הללו נאספים יחד (ראו איור).

בזמן תנועה של קריסטלים ורטיגו תנוחתי שפירהראש , יש שינוי של הקריסטלים הדבר גורם לגירוי בקופולה שבתגובה - שולחת אותו שגויים אל המוח. האותות הללו גורמים לורטיגו וניסטגמוס (תנועות בלתי רצוניות של העיניים).

תמרונים לטיפול בורטיגו תנוחתי שפיר שקשור לתעלה אחורית

תמרוני ראש שמטרתם להחזיר את הקריסטלים, לצורך טיפול ב-BPPV שקשור לתעלה החצי-עגולה אחורית, נחשבים ברוב המקרים ליעילים יותר מטיפול תרופתי או צורות אחרות של תרפיה המבוססות על פעילות גופנית.

ההליך להחזרת הקריסטלים לתעלה (CRP- canalith repositioning procedure) הוא הטיפול הנפוץ ביותר ל-BPPV שמקורו בתעלה האחורית. הליך ה-CRP כרוך בתנועה רציפה של הראש לארבע פוזיציות, עם שינויים במרווחים של בערך 30 שניות זה מזה (ראו איור למטה). דעות שונות קיימות על היתרונות של שימוש בויברציה של המסטואיד במהלך ה-CRP, סקירת הספרות המדעית האחרונה מצביעה על כך שזה כנראה לא מועיל לחולים.

לפעמים, כאשר מתבצע CRP, מתרחשים סימפטומים נוירולוגים (למשל חולשה, חוסר תחושה ושינויים חזותיים אחרים חוץ מורטיגו) , אשר נגרמים על ידי דחיסה של עורקים בחוליות הצוואר. במקרה זה, המשך התמרון יכולים להוביל לאירוע מוחי (שבץ). עם זאת , אנשי מקצוע רפואיים יכולים לשנות את התרגילים או להשתמש בציוד מיוחד , כך שהפוזיציות הנדרשות יושגו על ידי הזזת הגוף והראש בו זמנית, ובכך להמנע מהדחיסה הבעייתית.

תמרון ע"ש סמונט כרוך בהליך שבו המטופל עבר במהירות משכיבה על צד אחד לשכיבה על הצד השני. למרות דווחים על הצלחה בטיפול בחולים עם תמרון סמונט, מחקרים נוספים נדרשים כדי לקבוע את האפקטיביות שלו.

תמרונים לטיפול בורטיגו תנוחתי שפיר שקשור לתעלה אופקית

בגלל הנדירות היחסית של ורטיגו תנוחתי שפיר בתעלה החצי עגולה אופקית, אין שיטות עבודה מומלצות שהוקמו לטיפול באמצעות תמרונים פיזיותראפים; עם זאת, התמרון שנלמד באופן הרב ביותר הוא התמרון ע"ש למפרט. תמרון זה כרוך בהזזת הראש באמצעות סדרות של הזזת ראש בזוויות של ˚ 90 והפסקה של 10 עד 30BPPV - טיפול להחזרת קריסטלים שהשתחררו שניות ביניהן. טכניקות אחרות כגון תמרון ע"ש גופני ותמרון ע"ש liberatory Vannucchi-Asprella שימשו גם הם לטיפול בורטיגו תנוחתי שפיר בתעלה האופקית, אך יש צורך במחקרים קליניים נוספים כדי להעריך את יעילותם.

תמרונים לטיפול בורטיגו תנוחתי שפיר שקשור לתעלה הקדמית

אין טיפול ייעודי לורטיגו תנוחתי שפיר בתעלה החצי עגולה קדמית ואין מחקרים מבוקרים שהושלמו בנושא. עם זאת, יש תמרון שונה והגיוני לתעלה הקדמית שהוא למעשה תמרון עמוק ע"ש דיקס-הלפיק (אפשר לקרוא על התמרון כאן - ורטיגו תנוחתי שפיר). טיפולים אחרים שניתן להציע הם וורסיה הפוכה של התמרונים שמשמשים לטיפול ב-BPPV בתעלה האחורית. ;לדוגמא תמרון סמונט ההפוך (מתחילים כאשר האף למטה ופנה לצד שלא הושפע), או תמרון אפלי הפוך (מתחילים שוב עם האף למטה). טיפולים אלה הם הגיוניים מבחינה גיאומטרית, אך דורשים מחקרים נוספים כדי להוכיח את יעילותם.

שיקולים לאחר הטיפול

לאחר טיפול מוצלח להחזרת קריסטלים מחדש באמצעות תמרון, נחווית לעיתים קרובות סחרחורת שיורית (residual dizziness) לתקופה של עד שלושה חודשים. השאלה האם ההגבלות על פעילויות לאחר הטיפול היו שימושיות לא כבר נחקרה במידה מספקת. עם זאת, רופאים רבים ממליצים לחולים שלהם לישון עם שתיים או יותר כריות ו / או לא בצד של האוזן שטופלה, ללבוש צווארון לצורך תזכורת,שתמנע מהם לסובב את הראש במהירות ולהימנע מתרגילים שכוללים מבט למעלה או למטה או סיבוב ראש (כגון שחייה בסגנון חופשי). אמצעי זהירות כאלה אמורים לעזור להפחית את הסיכון שהשרידים שהוחזרו יגיעו שוב לחלק האחורי-הרגיש של האוזן לפני שהם ידבקו יחד או יספגו מחדש .

אפשרויות טיפול נוספות

אם התמרונים הפיזיותראפים השונים של הראש לא עובדים, ישנן אפשרויות טיפול אחרות שכוללות: טיפול ביתי באמצעות פעילות גופנית, ניתוח, תרופות, או התמודדות עם הסימפטומים.

אני מתמקד בשאלה שלדעתי היא המרכזית בטיפול בחולים הסובלים מורטיגו תנוחתי שפיר: מדוע גוף החולה לא הצליח להתגבר על ההפרעה?